Vishay/BCcomponents MBA02040C5360FC100
MBA02040C5360FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5360FC100
Brief Description
RES 536 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5360FC100.pdf
Availability of MBA02040C5360FC100
QUANTITY
MBA02040C5360FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5360FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5360FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5360FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5360FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5360FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C5360FC100
RES SMD 3.24M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 5.21MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC MPU M680X0 25MHZ 132QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN FFC VERT 8POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf