Vishay/BCcomponents MBA02040C5491FRP00
MBA02040C5491FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5491FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5491FRP00.pdf
Availability of MBA02040C5491FRP00
QUANTITY
MBA02040C5491FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5491FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5491FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5491FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5491FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5491FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C5491FRP00
FERRULE BRASS FOR ROUND HANDLE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 550MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11K OHM 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A 8TSON-ADV datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 28MA 72 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5.3A TO252 DPK datasheet.pdf
THYRISTOR 230V 400A SMB datasheet.pdf