Vishay/BCcomponents MBA02040C5603DC100
MBA02040C5603DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5603DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5603DC100.pdf
Availability of MBA02040C5603DC100
QUANTITY
MBA02040C5603DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5603DC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5603DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5603DC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5603DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5603DC100 Details Description
Related parts for MBA02040C5603DC100
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3.75W D 48TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY 500' datasheet.pdf
SFP+ PATCH CABLE 1M 24AWG datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
D SUB FE 30A PCB PRESS IN CONTAC datasheet.pdf