Vishay/BCcomponents MBA02040C5603DC100
MBA02040C5603DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5603DC100
Brief Description
RES 560K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5603DC100.pdf
Availability of MBA02040C5603DC100
QUANTITY
MBA02040C5603DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5603DC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5603DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5603DC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5603DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5603DC100 Details Description
Related parts for MBA02040C5603DC100
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 8DIP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 32UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FUSE - 8AMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
50-1000 MHz Quadrature Demodulator IC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf