Vishay/BCcomponents MBA02040C6801FCT00
MBA02040C6801FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C6801FCT00
Brief Description
RES 6.8K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C6801FCT00.pdf
Availability of MBA02040C6801FCT00
QUANTITY
MBA02040C6801FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C6801FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C6801FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C6801FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C6801FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C6801FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C6801FCT00
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN SPRING 5POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 2A 600V datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BS II datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X6S 0805 datasheet.pdf