Vishay/BCcomponents MBA02040C7680FC100
MBA02040C7680FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C7680FC100
Brief Description
RES 768 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C7680FC100.pdf
Availability of MBA02040C7680FC100
QUANTITY
MBA02040C7680FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C7680FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C7680FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C7680FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C7680FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C7680FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C7680FC100
ADAPTER PROGRAMMER 32-SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN 600V 75A ISOPLUS247 datasheet.pdf
TAPE DAMPING FOIL 2X2" datasheet.pdf
TAPE VHB CLEAR 12X12" LOW SURFAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.5V 20A datasheet.pdf
RES 235K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 2506 datasheet.pdf