Rubycon 400WXA22MEFCGC16X20
400WXA22MEFCGC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
400WXA22MEFCGC16X20
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400WXA22MEFCGC16X20.pdf
Availability of 400WXA22MEFCGC16X20
QUANTITY
400WXA22MEFCGC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400WXA22MEFCGC16X20
Internal Part NumberEIS-400WXA22MEFCGC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current187mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400WXA22MEFCGC16X20
Related Links400WXA22M, 400WXA22MEFCGC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400WXA22MEFCGC16X20 Details Description
Related parts for 400WXA22MEFCGC16X20
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 16A 800V TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
WINDOW DEEP HINGED 22.19X26.14" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
IMPACT BP 2X10 GR/W SN datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
TM3227K004DEBA datasheet.pdf
100W 2500PR INCRMNTL ENCDR MTR datasheet.pdf