Vishay/BCcomponents MBA02040C8063FCT00
MBA02040C8063FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C8063FCT00
Brief Description
RES 806K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C8063FCT00.pdf
Availability of MBA02040C8063FCT00
QUANTITY
MBA02040C8063FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C8063FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C8063FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C8063FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C8063FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C8063FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C8063FCT00
FIXED IND 100UH 650MA 358 MOHM datasheet.pdf
25 MTE SHRD PIN HSG SR LATCH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SNAP datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
FILTER SAW W-CDMA BAND II TX SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf