Vishay/BCcomponents MBB02070C1200FCT00
MBB02070C1200FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1200FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1200FCT00.pdf
Availability of MBB02070C1200FCT00
QUANTITY
MBB02070C1200FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1200FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1200FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1200FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1200FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1200FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C1200FCT00
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO262 datasheet.pdf
VARISTOR 940V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
AB 3C 3#8 PIN PLUG datasheet.pdf
5 kV RMS Quad-Channel Digital Isolators IC datasheet.pdf