Vishay/BCcomponents MBB02070C1622DRP00
MBB02070C1622DRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1622DRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1622DRP00.pdf
Availability of MBB02070C1622DRP00
QUANTITY
MBB02070C1622DRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1622DRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1622DRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1622DRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1622DRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1622DRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C1622DRP00
SSD 112GB 2.5" SCSI datasheet.pdf
GDT 600V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf