Vishay/BCcomponents MBB02070C1651FRP00
MBB02070C1651FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1651FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1651FRP00.pdf
Availability of MBB02070C1651FRP00
QUANTITY
MBB02070C1651FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1651FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1651FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1651FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1651FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1651FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C1651FRP00
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 14DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf