Vishay/BCcomponents MBB02070C2551FRP00
MBB02070C2551FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2551FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2551FRP00.pdf
Availability of MBB02070C2551FRP00
QUANTITY
MBB02070C2551FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2551FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2551FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2551FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2551FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2551FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C2551FRP00
LED BAR GRAPH 10-SEGMENT RED datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW TOP ROLLER ARM SNAP SPDT 125V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.4GHZ 16LFCSP datasheet.pdf
VARISTOR 200V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
FRONT PROTECT COVER FOR SF4A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JT 29C 29#16 SKT GRND PLUG datasheet.pdf
22UF 400V 12,5X25 datasheet.pdf