Vishay/BCcomponents MBB02070C2613FCT00
MBB02070C2613FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2613FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2613FCT00.pdf
Availability of MBB02070C2613FCT00
QUANTITY
MBB02070C2613FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2613FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2613FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2613FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2613FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2613FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C2613FCT00
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.15A 5SON datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 62 OHM 20SSOP datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf