Vishay/BCcomponents MBB02070C2801FCT00
MBB02070C2801FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2801FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2801FCT00.pdf
Availability of MBB02070C2801FCT00
QUANTITY
MBB02070C2801FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2801FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2801FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2801FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2801FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2801FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C2801FCT00
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 50W datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLAS YELLOW 10/PACK datasheet.pdf
PANEL SWING 11.5X9.5" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BRIDGE RECT 800V 25A TS-6P datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf