Vishay/BCcomponents MBB02070C2871FCT00
MBB02070C2871FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2871FCT00
Brief Description
RES 2.87K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2871FCT00.pdf
Availability of MBB02070C2871FCT00
QUANTITY
MBB02070C2871FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2871FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2871FCT00
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2871FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2871FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2871FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C2871FCT00
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN datasheet.pdf