Vishay/BCcomponents MBB02070C3051DC100
MBB02070C3051DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C3051DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.05K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C3051DC100.pdf
Availability of MBB02070C3051DC100
QUANTITY
MBB02070C3051DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C3051DC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070C3051DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C3051DC100
Related LinksMBB02070C, MBB02070C3051DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C3051DC100 Details Description
Related parts for MBB02070C3051DC100
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 46 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 23PQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf