Vishay/BCcomponents MBB02070C5119FRP00
MBB02070C5119FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C5119FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C5119FRP00.pdf
Availability of MBB02070C5119FRP00
QUANTITY
MBB02070C5119FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C5119FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C5119FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C5119FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C5119FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C5119FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C5119FRP00
TAPE FOAM ACR FOAM 1/32"X1" 7' datasheet.pdf
JUMPER 12MM 16A ZDU 6/ZSI 2.5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 20-SSOP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FIXED IND 700NH 619MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf