Vishay/BCcomponents MBB02070C5600FCT00
MBB02070C5600FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C5600FCT00
Brief Description
RES 560 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C5600FCT00.pdf
Availability of MBB02070C5600FCT00
QUANTITY
MBB02070C5600FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C5600FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C5600FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C5600FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C5600FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C5600FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C5600FCT00
IC REG LDO ADJ 3A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 12POS SMD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 35POS datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPTER ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf