Vishay/BCcomponents MBB02070C5601FCT00
MBB02070C5601FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C5601FCT00
Brief Description
RES 5.6K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C5601FCT00.pdf
Availability of MBB02070C5601FCT00
QUANTITY
MBB02070C5601FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C5601FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C5601FCT00
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C5601FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C5601FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C5601FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C5601FCT00
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN 60POS 2MM HEADER DUAL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.5A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 30POS R/A AU datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 681 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19VC 8SOIC datasheet.pdf
MODULAR KEYBOARDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf