Vishay/BCcomponents MBB02070C6801FCT00
MBB02070C6801FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C6801FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C6801FCT00.pdf
Availability of MBB02070C6801FCT00
QUANTITY
MBB02070C6801FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C6801FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C6801FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C6801FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C6801FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C6801FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C6801FCT00
Connector Header 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 1200A 250V datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-09V datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 127UM datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf