Vishay/BCcomponents MBB02070D5112DC100
MBB02070D5112DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070D5112DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070D5112DC100.pdf
Availability of MBB02070D5112DC100
QUANTITY
MBB02070D5112DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070D5112DC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070D5112DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070D5112DC100
Related LinksMBB02070D, MBB02070D5112DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070D5112DC100 Details Description
Related parts for MBB02070D5112DC100
IC 80C51 MCU 8K OTP 40-DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.4K OHM 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO213AB datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf