Bel Fuse Inc. MBC150-1005G-2
MBC150-1005G-2 picture photo
Mfg. Part Number
MBC150-1005G-2
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
MBC150-1005G-2.pdf
Availability of MBC150-1005G-2
QUANTITY
MBC150-1005G-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBC150-1005G-2
Internal Part NumberEIS-MBC150-1005G-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMBC Series Power Supplies
Standard Package72
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMBC150
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts)150W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation5.9kV (5900V)
Efficiency86%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBC150-1005G-2
Related LinksMBC150-, MBC150-1005G-2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MBC150-1005G-2 Details Description
Related parts for MBC150-1005G-2
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 4POS DL AU PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.9A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 900MA 295 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf