Bel Fuse Inc. MBC40-3002G
MBC40-3002G picture photo
Mfg. Part Number
MBC40-3002G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5.2V 14.6V -14.8V
Datasheet Download
MBC40-3002G.pdf
Availability of MBC40-3002G
QUANTITY
MBC40-3002G Order Process
Ship out your order
Specifications of MBC40-3002G
Internal Part NumberEIS-MBC40-3002G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMBC Series Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package16
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMBC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 214.6V
Voltage - Output 3-14.8V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A, 1.5A, 500mA
Power (Watts)40W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBC40-3002G
Related LinksMBC40, MBC40-3002G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MBC40-3002G Details Description
Related parts for MBC40-3002G
CONN RING 16-22 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
IC PLD 10MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
VARISTOR 423V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 523 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf