Vishay Semiconductor/Diodes Division MBR1645/45
MBR1645/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBR1645/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO220AB
Datasheet Download
MBR1645/45.pdf
Availability of MBR1645/45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBR1645/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR1645/45
Internal Part NumberEIS-MBR1645/45
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR1645/45
Related LinksMBR16, MBR1645/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBR1645/45 Details Description
Related parts for MBR1645/45
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
CONN HDR 10POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST PNL MNT datasheet.pdf
CONN HDR 13POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.2A AXIAL datasheet.pdf