Vishay Semiconductor/Diodes Division MBR1645/45
MBR1645/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBR1645/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO220AB
Datasheet Download
MBR1645/45.pdf
Availability of MBR1645/45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBR1645/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR1645/45
Internal Part NumberEIS-MBR1645/45
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR1645/45
Related LinksMBR16, MBR1645/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBR1645/45 Details Description
Related parts for MBR1645/45
CONN PC PIN CIRC 0.024DIA GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/SOCKET CRIMP datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 20% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
REFLECTOR 74MM RND 46.95MM datasheet.pdf
PLUG INSIDE PLUNGER STND DPDT datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf