GeneSiC Semiconductor MBR20020CT
MBR20020CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR20020CT
Brief Description
DIODE MODULE 20V 200A 2TOWER
Datasheet Download
MBR20020CT.pdf
Availability of MBR20020CT
QUANTITY
MBR20020CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20020CT
Internal Part NumberEIS-MBR20020CT
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20020CT
Related LinksMBR20, MBR20020CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR20020CT Details Description
Related parts for MBR20020CT
CONN HEADER .100 DUAL R/A 32POS datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 200-400VAC 45A datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144FBGA datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK VI-J00 TRANSVERSE 0.4" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf