Micro Commercial Components (MCC) MBR20100CT-BP
MBR20100CT-BP picture photo
Mfg. Part Number
MBR20100CT-BP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
MBR20100CT-BP.pdf
Availability of MBR20100CT-BP
QUANTITY
MBR20100CT-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20100CT-BP
Internal Part NumberEIS-MBR20100CT-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20100CT-BP
Related LinksMBR201, MBR20100CT-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
MBR20100CT-BP Details Description
Related parts for MBR20100CT-BP
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CABLE COMMUNICATION 5.0M datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 133.3333MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT PLUG datasheet.pdf
INDUCTOR 11.5 X 10.3 X 4.0 5.6UH datasheet.pdf