Fairchild Semiconductor MBR20100CTTU
MBR20100CTTU picture photo
Mfg. Part Number
MBR20100CTTU
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
MBR20100CTTU.pdf
Availability of MBR20100CTTU
QUANTITY
MBR20100CTTU Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20100CTTU
Internal Part NumberEIS-MBR20100CTTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20100CTTU
Related LinksMBR201, MBR20100CTTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MBR20100CTTU Details Description
Related parts for MBR20100CTTU
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 120V datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 6.0V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
VARISTOR 243V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR SPST NC SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf