Vishay Semiconductor/Diodes Division MBR2545CT/45
MBR2545CT/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBR2545CT/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Datasheet Download
MBR2545CT/45.pdf
Availability of MBR2545CT/45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBR2545CT/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR2545CT/45
Internal Part NumberEIS-MBR2545CT/45
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If820mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR2545CT/45
Related LinksMBR254, MBR2545CT/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBR2545CT/45 Details Description
Related parts for MBR2545CT/45
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf