ON Semiconductor MBR350RL
MBR350RL picture photo
Mfg. Part Number
MBR350RL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO201AD
Datasheet Download
MBR350RL.pdf
Availability of MBR350RL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBR350RL Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR350RL
Internal Part NumberEIS-MBR350RL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jun/2009
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If740mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr600µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR350RL
Related LinksMBR3, MBR350RL Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBR350RL Details Description
Related parts for MBR350RL
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A TO220AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SERATCH SCSI RECPT GOLD 29POS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LV8741V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf