GeneSiC Semiconductor MBR40040CTR
MBR40040CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR40040CTR
Brief Description
DIODE MODULE 40V 400A 2TOWER
Datasheet Download
MBR40040CTR.pdf
Availability of MBR40040CTR
QUANTITY
MBR40040CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR40040CTR
Internal Part NumberEIS-MBR40040CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMBR40040CT Silicon Power 400 A Schottky Diode
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR40040CTR
Related LinksMBR40, MBR40040CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR40040CTR Details Description
Related parts for MBR40040CTR
FIXED IND 470UH 500MA 930 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 5.0X3.2 CMOS BLANK datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 5000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7S RADIAL datasheet.pdf