Vishay Semiconductor/Diodes Division MBR40H45PT-E3/45
MBR40H45PT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBR40H45PT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO3P
Datasheet Download
MBR40H45PT-E3/45.pdf
Availability of MBR40H45PT-E3/45
QUANTITY
MBR40H45PT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR40H45PT-E3/45
Internal Part NumberEIS-MBR40H45PT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR40H45PT-E3/45
Related LinksMBR40H45, MBR40H45PT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBR40H45PT-E3/45 Details Description
Related parts for MBR40H45PT-E3/45
CONN SOCKET OPEN END 50 POS datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 5A TO263AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 64A PLUS247 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 30P 152MM datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT SKT datasheet.pdf