Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB10H45-E3/81
MBRB10H45-E3/81 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB10H45-E3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO263AB
Datasheet Download
MBRB10H45-E3/81.pdf
Availability of MBRB10H45-E3/81
QUANTITY
MBRB10H45-E3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB10H45-E3/81
Internal Part NumberEIS-MBRB10H45-E3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB10H45-E3/81
Related LinksMBRB10H, MBRB10H45-E3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB10H45-E3/81 Details Description
Related parts for MBRB10H45-E3/81
Connector Header 18 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 16VQFN datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC PSOC 32B 256KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf