Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB10H60-E3/45
MBRB10H60-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB10H60-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO263AB
Datasheet Download
MBRB10H60-E3/45.pdf
Availability of MBRB10H60-E3/45
QUANTITY
MBRB10H60-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB10H60-E3/45
Internal Part NumberEIS-MBRB10H60-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If710mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB10H60-E3/45
Related LinksMBRB10H, MBRB10H60-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB10H60-E3/45 Details Description
Related parts for MBRB10H60-E3/45
IDC CABLE - CKC10S/AE10G/CKC10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8DFN datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf