GeneSiC Semiconductor MBRH120100
MBRH120100 picture photo
Mfg. Part Number
MBRH120100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 100V 120A D-67
Datasheet Download
MBRH120100.pdf
Availability of MBRH120100
QUANTITY
MBRH120100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH120100
Internal Part NumberEIS-MBRH120100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH120100
Related LinksMBRH1, MBRH120100 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH120100 Details Description
Related parts for MBRH120100
CAP CER 3.9PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
ANT GPS AVL DB SV 410-425MHZ datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 149MA 16.3 OHM datasheet.pdf
AM VS RA HDR COVER datasheet.pdf
CONN HAN EMC HOOD HC WITHOUT PG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf