GeneSiC Semiconductor MBRT12045
MBRT12045 picture photo
Mfg. Part Number
MBRT12045
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 120A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT12045.pdf
Availability of MBRT12045
QUANTITY
MBRT12045 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT12045
Internal Part NumberEIS-MBRT12045
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT12045
Related LinksMBRT, MBRT12045 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT12045 Details Description
Related parts for MBRT12045
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.52"L X 1.77"W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
HAR-BUS HM FL. TYP AB19 OHNE SCH datasheet.pdf
GP FILTER 16A 115/250VAC datasheet.pdf