GeneSiC Semiconductor MBRT30035
MBRT30035 picture photo
Mfg. Part Number
MBRT30035
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 35V 300A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT30035.pdf
Availability of MBRT30035
QUANTITY
MBRT30035 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT30035
Internal Part NumberEIS-MBRT30035
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT30035
Related LinksMBRT, MBRT30035 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT30035 Details Description
Related parts for MBRT30035
SWITCH LEVER SPST/NC 5A QC TERM datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC CLOCK COND PREC VCO 48-LLP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf