AVX Corporation MC04YD473KAA
MC04YD473KAA picture photo
Mfg. Part Number
MC04YD473KAA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X5R AXIAL
Datasheet Download
MC04YD473KAA.pdf
Availability of MC04YD473KAA
QUANTITY
MC04YD473KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MC04YD473KAA
Internal Part NumberEIS-MC04YD473KAA
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.043" Square x 0.075" L (1.10mm x 1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC04YD473KAA
Related LinksMC04YD, MC04YD473KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MC04YD473KAA Details Description
Related parts for MC04YD473KAA
PATCHCORD 1/4" ORANGE 6FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 60A TO-220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 42POS SKT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP POWER 900MHZ 16QSOP datasheet.pdf