ON Semiconductor MC10H160PG
MC10H160PG picture photo
Mfg. Part Number
MC10H160PG
Manufacturer
Product Category
Logic - Parity Generators and Checkers
Brief Description
IC 12-BIT GEN/CHKER 16DIP
Datasheet Download
MC10H160PG.pdf
Availability of MC10H160PG
QUANTITY
MC10H160PG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H160PG
Internal Part NumberEIS-MC10H160PG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Sept/2009
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Parity Generators and Checkers
Series10H
PackagingTube
Logic TypeParity Generator/Checker
Number of Circuits12-Bit
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply4.94 V ~ 5.46 V
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H160PG
Related LinksMC10H, MC10H160PG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H160PG Details Description
Related parts for MC10H160PG
IC CONTRLR HOT SWAP NEG 48V 8DIP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 10V 5A TO-92MINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
FIM CBL 693MDL655 0.5M datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf