Cornell Dubilier Electronics MC12CD100D-T
MC12CD100D-T picture photo
Mfg. Part Number
MC12CD100D-T
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 10PF 0.5PF 500V 1210
Datasheet Download
MC12CD100D-T.pdf
Availability of MC12CD100D-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC12CD100D-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12CD100D-T
Internal Part NumberEIS-MC12CD100D-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12CD100D-T
Related LinksMC12CD, MC12CD100D-T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12CD100D-T Details Description
Related parts for MC12CD100D-T
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS MINI-U MNL BLUE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A IPAK datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf