Cornell Dubilier Electronics MC12EF180G-F
MC12EF180G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12EF180G-F
Brief Description
CAP MICA 18PF 2% 1KV 1210
Datasheet Download
MC12EF180G-F.pdf
Availability of MC12EF180G-F
QUANTITY
MC12EF180G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12EF180G-F
Internal Part NumberEIS-MC12EF180G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12EF180G-F
Related LinksMC12EF, MC12EF180G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12EF180G-F Details Description
Related parts for MC12EF180G-F
IC MPU SUPERVISORY 2.93V SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 12.5UF 10% 370VAC QC datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20TSSOP datasheet.pdf
RES 13 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT UNIPOLAR datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf