Cornell Dubilier Electronics MC12EF180J-F
MC12EF180J-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12EF180J-F
Brief Description
CAP MICA 18PF 5% 1KV 1210
Datasheet Download
MC12EF180J-F.pdf
Availability of MC12EF180J-F
QUANTITY
MC12EF180J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12EF180J-F
Internal Part NumberEIS-MC12EF180J-F
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12EF180J-F
Related LinksMC12EF, MC12EF180J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12EF180J-F Details Description
Related parts for MC12EF180J-F
JUMPER-H1500TR/A3048R/H1500TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3PHASE 180A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf