Cornell Dubilier Electronics MC12FA151J
MC12FA151J picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA151J
Brief Description
CAP MICA 150PF 5% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA151J.pdf
Availability of MC12FA151J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC12FA151J Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA151J
Internal Part NumberEIS-MC12FA151J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA151J
Related LinksMC12F, MC12FA151J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA151J Details Description
Related parts for MC12FA151J
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB24 datasheet.pdf
PAWL datasheet.pdf
FLANGE SPADE INSULKRIMP-TAPE datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
762 TB SOC FEED-THROUGH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf