Cornell Dubilier Electronics MC12FA391F-TF
MC12FA391F-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA391F-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 390PF 1% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA391F-TF.pdf
Availability of MC12FA391F-TF
QUANTITY
MC12FA391F-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA391F-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA391F-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA391F-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA391F-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA391F-TF Details Description
Related parts for MC12FA391F-TF
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
LED 1" DOME BLU PMI 24V C1D2 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf