Cornell Dubilier Electronics MC18FA471J
MC18FA471J picture photo
Mfg. Part Number
MC18FA471J
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 470PF 5% 100V 1812
Datasheet Download
MC18FA471J.pdf
Availability of MC18FA471J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC18FA471J Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FA471J
Internal Part NumberEIS-MC18FA471J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FA471J
Related LinksMC18F, MC18FA471J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FA471J Details Description
Related parts for MC18FA471J
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE 90A 300/520V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 1.5KVAC SCREW datasheet.pdf
IC POT 8BIT QUAD 10K 20QFN datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE HDMI CAMERA 720P datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C/SRL 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 480VAC datasheet.pdf
HDM 8SMPR080F G datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf