Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16278K80000T0W
Y16278K80000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16278K80000T0W
Brief Description
RES SMD 8.8K OHM 0.01% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y16278K80000T0W.pdf
Availability of Y16278K80000T0W
QUANTITY
Y16278K80000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16278K80000T0W
Internal Part NumberEIS-Y16278K80000T0W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)8.8k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16278K80000T0W
Y16278K80000T0W Details Description
Related parts for Y16278K80000T0W
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CABLE ATA/SATA 19" datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
RES 33.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf