Cornell Dubilier Electronics MC18FD361J-TF
MC18FD361J-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC18FD361J-TF
Brief Description
CAP MICA 360PF 5% 500V 1812
Datasheet Download
MC18FD361J-TF.pdf
Availability of MC18FD361J-TF
QUANTITY
MC18FD361J-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FD361J-TF
Internal Part NumberEIS-MC18FD361J-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FD361J-TF
Related LinksMC18FD, MC18FD361J-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FD361J-TF Details Description
Related parts for MC18FD361J-TF
FIXED IND 150UH 1.4A 320 MOHM datasheet.pdf
RES 92.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EQ 3.33UH N49 datasheet.pdf
TRIM KIT 24" X 66" UMMAT AL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 500W datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 16V T/H datasheet.pdf