Cornell Dubilier Electronics MC22FA112J-TF
MC22FA112J-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC22FA112J-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 1100PF 5% 100V 2220
Datasheet Download
MC22FA112J-TF.pdf
Availability of MC22FA112J-TF
QUANTITY
MC22FA112J-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FA112J-TF
Internal Part NumberEIS-MC22FA112J-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FA112J-TF
Related LinksMC22FA, MC22FA112J-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FA112J-TF Details Description
Related parts for MC22FA112J-TF
IC CCD SIGNAL PROCESSOR 32-LFCSP datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V AA 1500MAH NIMH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL RED,GRN,BLU SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
HSG, REC, PANEL MOUNT, SINGLE RO datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR SOT25 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf