Cornell Dubilier Electronics MC22FD501J-F
MC22FD501J-F picture photo
Mfg. Part Number
MC22FD501J-F
Brief Description
CAP MICA 500PF 5% 500V 2220
Datasheet Download
MC22FD501J-F.pdf
Availability of MC22FD501J-F
QUANTITY
MC22FD501J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FD501J-F
Internal Part NumberEIS-MC22FD501J-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FD501J-F
Related LinksMC22FD, MC22FD501J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FD501J-F Details Description
Related parts for MC22FD501J-F
SCREWDRIVER TORX T6 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf