3M MC3/0-12RX
MC3/0-12RX picture photo
Mfg. Part Number
MC3/0-12RX
Manufacturer
Product Category
Terminals - Ring Connectors
Brief Description
NON INSL COPPER SEAMLESS RING TE
Datasheet Download
MC3/0-12RX.pdf
Availability of MC3/0-12RX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC3/0-12RX Order Process
Ship out your order
Specifications of MC3/0-12RX
Internal Part NumberEIS-MC3/0-12RX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Ring Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeCircular, Tubular
Stud/Tab Size1/2 Stud
Thickness0.120" (3.05mm)
Width - Outer Edges0.910" (23.11mm)
Length - Overall2.240" (56.90mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge3/0 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorOrange
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Insulation Diameter-
Material - Insulation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC3/0-12RX
Related LinksMC3/0, MC3/0-12RX Datasheet, 3M Distributor
MC3/0-12RX Details Description
Related parts for MC3/0-12RX
SW KEYLOCK SNAP-IN DPDT BLK 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DGTL SIGNL PROCESSOR 144-LQFP datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.4X0.4" YLW DUAL datasheet.pdf
18P MTEI RCPT HSG ASY 24 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 3POS FEMALE/FEMALE 5M datasheet.pdf
BLZF 5.08/23/180LR SN BK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf